Określenie wagi pojedynczej bryły jest zadaniem stosunkowo prostym.
Jednak sytuacja komplikuje się, gdy mamy do czynienia z dużą liczbą elementów, które nie można idealnie upakować i są między nimi wolne przestrzenie. W takich przypadkach przydatny jest przelicznik wagowy podawany dla konkretnego detalu. Warto zaznaczyć, że związek między wagą a rozmiarami nie zawsze jest liniowy.
Przelicznik wagowy uwzględnia stosunek między wagą jednej śruby a jej rozmiarem lub specyfikacją, taką jak średnica gwintu, długość gwintu i rodzaj materiału. Jest to użyteczne narzędzie do oceny, ile śruby będą ważyły w zależności od ich parametrów. Przykładowo, śruba o średnicy gwintu M6 i długości 25 mm waży 10 gramów. W tym przypadku 10 gramów to waga jednej takiej śruby. Jeśli chcemy obliczyć wagę większej liczby śrub o tych samych parametrach, wystarczy pomnożyć przelicznik wagowy przez liczbę śrub. Wówczas 100 takich śrub ważyłoby 1000 gramów, czyli 1 kilogram.
Przelicznik wagowy jest stosowany w różnych dziedzinach, takich jak przemysł, konstrukcja, handel i produkcja, aby pomóc w oszacowaniu wagi materiałów lub komponentów w oparciu o ich charakterystyki. Ważne jest korzystanie z dokładnych przeliczników wagowych, aby dokładnie określić potrzebne ilości materiałów lub komponentów.
Z określeniem masy pojedynczej bryły nie ma trudności. Wystarczy zmierzyć ją i pomnożyć objętość przez gęstość materiału. Jednak, kiedy mamy do czynienia z tysiącem elementów i nie możemy ich uporządkować w taki sposób, aby nie było między nimi wolnych przestrzeni, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. W takim przypadku przydaje się przelicznik wagowy, który jest dostarczany dla konkretnego detalu. Warto zaznaczyć, że związek między masą a rozmiarami nie zawsze jest liniowy.
Na przykład, tysiąc śrub o gwincie M5 i długości 8 mm, wykonanych zgodnie z normą PN-85/M-82105/B, DIN 933, PN-EN 24017, waży 2,33 kg. Gdy zwiększymy gwint o 20% (do M6), wciąż zachowując tę samą długość, waga tysiąca śrub wzrośnie do 3,86 kg. Jednak dwukrotne zwiększenie gwintu do M12 przy zachowaniu długości 8 mm spowoduje, że waga tysiąca śrub wyniesie już 190,01 kg przy stałym stosunku długości do średnicy. Jeśli zachowamy stosunek długości do średnicy na poziomie 240, ale zwiększymy gwint do M30, wtedy waga tysiąca śrub wyniesie 1374,24 kg.
Jeśli natomiast weźmiemy tysiąc śrub o gwincie M5 i długości 25 mm, zgodnych z normą PN-85/M-82101/B, DIN 931, PN-EN 24014, waga wyniesie 4,8 kg. Jeśli potrójnie zwiększymy długość śruby, zachowując ten sam gwint, waga wyniesie 12,7 kg. Dla największego rozmiaru gwintu M36, przy długości 100 mm, tysiąc śrub waży 1130 kg, a przy długości 300 mm, ta sama liczba śrub waży już 2770 kg. Możemy więc zauważyć, że zależność masy od stosunku długości do średnicy, przy stałym gwincie, można zgrubnie oszacować.