Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Lipsk

Prasóweczki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa buduje się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy leczy na etapie emocjonalnym, drugi na poziomie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą uzasadnienia dla nadmiernego spożywania alkoholu i radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i zmniejszonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Choroszcz

W wypadku osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na uzyskanie pewności siebie oraz uczucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wyżej mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Każdy pracownik posiada innego rodzaju technologiami i metodami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji tworzy się w toku pierwszych lat życia natomiast jest dokładnie powiązana z klasą relacji z kobietami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od temperamentu i grupy tych wczesnych trzyma w ogromnym stopniu zależy zakres, w którym znamy regulować swoje emocje. Niezależnie od tego, jaka istniała rzeczywista przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Choroszcz

– Właściwa regulacja emocji polega na wiedzy ich wyobrażania, świadczenia o nich a świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z własnego ośrodka odwykowego “Moje Działanie”. – Osoba, która zdaje sobie przygodę spośród ostatniego, co jest, jest w bycie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i sięgnąć po takie formy rozładowania emocji, jak aktywność fizyczna czy spotkanie i rozmowa z drogimi znajomymi. W wypadku osoby uzależnionej dobrym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z którym osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, natomiast nie występuje ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą, a wraz spośród nimi jeszcze narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, żeby nie mieć i pozostaje z początku picia, więc… pije, żeby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w znaczącym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który szybko zaczął mu współczuć.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, chcąc mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.

Alkohol, który posiada być coś na złe emocje, w określonym etapie sam zatrzymuje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie wewnętrzne i sprawiają je nieznośnym. Problemy w sztuki, problemy finansowe, pogorszenie relacji z grupą i partnerami czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie osoby uzależnionej zmienia się w koszmar, w którym samymi momentami ulgi w mieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując ulgi w byciu osoba uzależniona wprowadza na siebie także większe cierpienia – szukając rozwiązania problemu, popada w coraz większe problemy.

Odtrucia alkoholowe Choroszcz

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu połączone jest z odczuwaniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na jednego siebie i niską samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji powiązanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najistotniejsze jest zaprzeczenie, że przedstawia się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za każdą cenę mama się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pije zbyt bardzo, to względów szuka poza sobą: pewno wówczas stanowić zabieg zrozumienia ze perspektywy najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy powód jest prawidłowy. Dochodzi do tak istotnego zaburzenia procesów poznawczych, że sporo osób uzależnionych zaczyna wierzyć we naturalne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje zwrotne z otoczenia.

Osoby bliskie, w tym zwłaszcza partnerzy osób uzależnionych, zaczynają przebywać w procesie tworzenia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć powiązanego spośród nim wstydu i upokorzenia, zapewniają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie postępowania mogą stanowić powodem procesu popadania we współuzależnienie. Samym z planów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że można uzależnionemu partnerowi pomóc ukrywając jego wadę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Choroszcz

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji powiązanych z poczuciem swej wartości. Jeśli jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, skuteczna i skuteczna zarządzać swoim mieszkaniem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie zmniejsza się (“ja” upadłe). Jedynym środkiem na zmniejszenie cierpienia płaci się alkohol, który umożliwia stworzyć złudzenie panowania nad swym życiem. Naprzemienne bycie stanu radości i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W form kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością zatrzymuje się alkohol, który przejmuje całkowitą kontrolę nad życiem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Choroszcz

Jak rozwiązań z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie przedstawiają się i doprowadzają do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego środowiska i przestać koić cierpienie alkoholem, który powoduje także większe bycie. Jednak wytrwanie w trzeźwości wymaga dużej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Uzależnienie jest chorobą, której nie odda się wyleczyć, jednak można ją zakończyć abstynencją i działać terapią alkoholową. Cel, którym jest powstanie nowego bycia bez alkoholu, można dostać dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez poparcia w części terapii zazwyczaj odbywają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Choroszcz

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments