Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla seniorów

Prasóweczki

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla starszych. Przywrócenie działalności centrów handlowych, wykonywanie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starych także swobodę korzystania z rowerów miejskich – min. takie zapisy znalazły się w projekcie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla starszych

– W klubu z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu znoszenia ograniczeń połączonych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do codziennych konsultacji projekt rozporządzenia w niniejszej kwestii.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w klubu z działaniem stanu epidemii.

Myśli ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starych, możliwość mienie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderoby w obiekcie zakrywania ust i nosa, a dodatkowo wprowadza kolei w dziale przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt zakłada te m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w skórze nożnej i żużlu i mienia, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W uzasadnieniu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zamknięte w prawu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z elementem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W projekcie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą potrafiły stanowić oferowane pod warunkiem, że zachowane będą specjalne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja przygotowuje się również przywrócenie ról w punktach handlowych o wielkości sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, jaka była otwarta na zasadzie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że zmniejszono grupę osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na jakiej jest tworzona sprzedaż lub oferowane są usługi. Nadal – do zniesienia będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub robienia działalności usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja przygotowuje się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem realizującym jest Stary Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a dodatkowo lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w roli konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających granicę w klubu z wykonywaniem prace zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce czyli w państwie sąsiadującym, a dodatkowo uczniów pobierających wiedzę w Polsce czyli w państwie sąsiadującym. Z opinie na dolę epidemiczną nie dotyczy toż kobiet pracujących zawód medyczny oraz osób dokonujących prace zawodowe, służbowe lub zarobkowe w firmach organizacyjnych pomocy społecznej.

Od dnia zajścia w działanie projektowanego rozporządzenia daje się i mienie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderoby w obiekcie zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób przebywających w kulcie religijnym. W budynkach kultu religijnego mniejszych niż 75 m kw. będzie potrafiło pomagać w współczesnym jedynym czasie pięć osób, wśród osób przebywających w zachowaniu tego kultu.

Na miary rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie otrzymywanie z rowerów miejskich.

Projekt daje te zmiany, jeżeli szuka o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments