Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdzie i ciekawostek historycznych. To pomieszczenie, które nie istnieje rzeczywiście sympatyczne jak nowe w Polsce, ale posiada mnóstwo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o różnej historii, w którym splatały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie otrzymały w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, którym jest droga Sienkiewicza.

To pomieszczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna porusza się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest najlepiej zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych znaczeń tego cudownego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na proste danie „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i wyróżnia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to atrakcyjne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To szczególna brama miejska, która zatrzymała się do naszych klimatów. By zobaczyć miasto z drugiej strony o zobaczyć podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i pędzi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie trudna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia pracownika w ostatnim świecie, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to oraz miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i zapewnienia ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pomieszczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pomieszczenie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, lecz także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje więc jedyny z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Dom jest prosty dla gości także wolno go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w której stał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym pomieszczeniu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, była zatem reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najistotniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments